Skip to content

582 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1965
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block2208
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,056
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
23%
Improvement Value:$92,900
77%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$3,646+0.0%
2022$3,646-2.3%
2014$3,731-0.7%
2013$3,759-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 4089, Page 2003

Property Sale

Sale
$80,330
DeedBook 2244, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1965