Skip to content

59 W Birch StVineland, NJ 08360

Built 1960

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Feb 22, 1990

Property Information

Block2208
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,144
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
23%
Improvement Value:$87,700
77%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,639+0.7%
2024$3,615+5.0%
2023$3,444+2.9%
2022$3,346+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1834, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1960