Skip to content

224 W Summit StVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block2211
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1.75S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,507
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
17%
Improvement Value:$107,800
83%
Total Assessment$130,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,146+0.7%
2024$4,118+5.0%
2023$3,923+2.9%
2022$3,811+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,507DeedBook 4229, Page 5071Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 2196, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1953