Skip to content

113 W Oxford StVineland, NJ 08360

Built 1970

Last Sale Price
$79,500
Last Sale Date
Sep 29, 1997

Property Information

Block2219
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,028
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
17%
Improvement Value:$113,500
83%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,365+0.7%
2024$4,336+5.0%
2023$4,131+2.9%
2022$4,013+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 2261, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1970