Skip to content

567 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block2219
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,113
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
26%
Improvement Value:$78,600
74%
Total Assessment$106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,381+0.7%
2024$3,359+5.0%
2023$3,200+2.9%
2022$3,108+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2716, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1932