Skip to content

111 W Oxford StVineland, NJ 08360

Built 1970

Last Sale Price
$171,250
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block2219
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,028
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
17%
Improvement Value:$114,500
83%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,397+0.7%
2024$4,368+5.0%
2023$4,161+2.9%
2022$4,042+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$171,250

From:

To:

Sq Ft1,028DeedBook 4197, Page 5636Recorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4078, Page 6384

Property Built

Built

Year Built: 1970