Skip to content

412 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1946

Last Sale Date
Oct 6, 2066

Property Information

Block2222
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,040
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,300
24%
Improvement Value:$75,700
76%
Total Assessment$99,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,152+0.7%
2024$3,131+14.6%
2023$2,733+3.2%
2022$2,648+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$98,500
Sq Ft1,040DeedBook 4213, Page 4127Recorded8/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1946