Skip to content

315 Rosewood AveVineland, NJ 08360

Built 1996

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block2222
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,350
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
17%
Improvement Value:$119,700
83%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591+0.7%
2024$4,561+5.0%
2023$4,345+2.9%
2022$4,221+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,350DeedBook 4214, Page 2353Recorded8/23/2021

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 4145, Page 2100Recorded9/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1996