Skip to content

403 Rosewood AveVineland, NJ 08360

Built 1945

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Mar 26, 2002

Property Information

Block2222
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage820
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
28%
Improvement Value:$67,900
72%
Total Assessment$93,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,990+0.7%
2024$2,970+5.0%
2023$2,829+2.9%
2022$2,748+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 2580, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1945