Skip to content

408 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2003

Property Information

Block2222
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,212
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
19%
Improvement Value:$107,300
81%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,735+0.8%
2024$3,707+5.7%
2023$3,507+3.4%
2022$3,393+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946