Skip to content

416 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1988

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block1604
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,288
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
22%
Improvement Value:$112,900
78%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,620+0.7%
2024$4,590+5.0%
2023$4,372+2.9%
2022$4,247+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 4177, Page 6443Recorded3/7/2019

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 1764, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1988