Skip to content

551 N West AveVineland, NJ 08360

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2002

Property Information

Block2225
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings3
Zoning03
Sq Footage3,570
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
15%
Improvement Value:$172,300
85%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,441+0.7%
2024$6,399+5.0%
2023$6,095+2.9%
2022$5,921+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003