Skip to content

105 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1946
Other Exempt

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 13, 2004

Property Information

Block2225
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage950
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,900
24%
Improvement Value:$73,700
76%
Total Assessment$97,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$1,716+11.6%
2014$1,537-1.0%
2013$1,552-1.1%
2012$1,570-3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946