Skip to content

548 N Second StVineland, NJ 08360

Built 1942

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
Mar 29, 2018

Property Information

Block2225
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,265
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
21%
Improvement Value:$94,100
79%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,792+0.7%
2024$3,767+5.0%
2023$3,588+2.9%
2022$3,486+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,500

From:

To:

Sq Ft1,265DeedBook 4165, Page 6517Recorded4/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1942