Skip to content

211 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Dec 23, 2022

Property Information

Block2226
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,308
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
20%
Improvement Value:$106,000
80%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,225+0.7%
2024$4,197+5.0%
2023$3,998+2.9%
2022$3,884+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500
Sq Ft1,308DeedBook 4236, Page 5270Recorded12/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1949