Skip to content

205 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block2226
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage672
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
29%
Improvement Value:$57,000
71%
Total Assessment$80,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,557+0.7%
2024$2,540+5.0%
2023$2,419+2.9%
2022$2,350+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,900
DeedBook 1290, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1950