Skip to content

223 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1941

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Sep 5, 2014

Property Information

Block2226
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,113
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
27%
Improvement Value:$73,800
73%
Total Assessment$100,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,200+0.7%
2024$3,179+5.0%
2023$3,028+2.9%
2022$2,942+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft1,113DeedBook 4121, Page 919Recorded9/15/2014

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 2112, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1941