Skip to content

67 Avon PlVineland, NJ 08360

Built 1926

Last Sale Price
$225,800
Last Sale Date
Feb 6, 2023

Property Information

Block2230
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,320
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
29%
Improvement Value:$76,500
71%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,442+0.7%
2024$3,419+5.0%
2023$3,257+2.9%
2022$3,164+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,800
Sq Ft1,320DeedBook 4238, Page 250Recorded2/7/2023

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 4146, Page 6852Recorded11/1/2016

Property Sale

Sale
$173,967
DeedBook 4042, Page 1447

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 2133, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1926