Skip to content

61 Avon PlVineland, NJ 08360

Built 2004

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 27, 2006

Property Information

Block2230
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,274
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
18%
Improvement Value:$122,000
82%
Total Assessment$149,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,751+0.7%
2024$4,719+5.0%
2023$4,495+2.9%
2022$4,367+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4020, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 2004