Skip to content

49 Osborn AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$165,900
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block2232
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,702
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
19%
Improvement Value:$105,300
81%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,139+0.7%
2024$4,112+5.0%
2023$3,917+2.9%
2022$3,805+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$165,900
Sq Ft1,702DeedBook 4206, Page 6014Recorded3/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1951