Skip to content

72 W Park AveVineland, NJ 08360

Built 1951
Public Property

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Jan 25, 2023

Property Information

Block2232
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage11,360
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
66%
Improvement Value:$20,400
34%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$1,898+5.0%
2023$1,808+2.9%
2022$1,756+1.4%
2021$1,732+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$11,200
DeedBook 1203, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1951