Skip to content

58 W Park AveVineland, NJ 08360

Public Property

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Jan 25, 2023

Property Information

Block2232
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage11,360
Acreage2.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
91%
Improvement Value:$11,200
9%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$4,150+5.0%
2023$3,953+2.9%
2022$3,840+1.4%
2021$3,788+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,450,000
Sq Ft11,360DeedBook 4237, Page 6466Recorded1/26/2023

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1585, Page 126