Skip to content

44 W Park AveVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 18, 2008

Property Information

Block2232
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-S-X-1UG,4
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,189
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
9%
Improvement Value:$294,000
91%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,252+0.7%
2024$10,185+5.0%
2023$9,702+2.9%
2022$9,425+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4047, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1949