Skip to content

506 N West BlvdVineland, NJ 08360

Built 1867

Last Sale Date
Apr 6, 2065

Property Information

Block2235
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2S-B-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,778
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,100
13%
Improvement Value:$140,000
87%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129+0.7%
2024$5,096+21.0%
2023$4,212+2.9%
2022$4,092+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
Sq Ft1,778DeedBook 4226, Page 4606Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4086, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1867