Skip to content

957 E Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1961

Last Sale Date
Feb 10, 2061

Property Information

Block2302
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,084
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
19%
Improvement Value:$141,100
81%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,518+0.7%
2024$5,481+5.0%
2023$5,222+43.9%
2022$3,629+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft1,084DeedBook 4214, Page 8393Recorded9/2/2021

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,084DeedBook 4205, Page 6309Recorded3/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961