Skip to content

639 E Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2061

Property Information

Block2302
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,425
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
21%
Improvement Value:$125,100
79%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,050+0.7%
2024$5,017+5.0%
2023$4,779+2.9%
2022$4,642+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 970, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1960