Skip to content

543 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1951
Vacant Land

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block2302
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$42,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,366+0.7%
2024$1,357+5.0%
2023$1,293+2.9%
2022$1,256+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 4253, Page 7727Recorded3/26/2024

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 2611, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1951