Skip to content

1018 Hamilton DrVineland, NJ 08360

Built 1968

Last Sale Date
Jun 24, 2068

Property Information

Block2305
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage936
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
22%
Improvement Value:$76,500
78%
Total Assessment$98,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,874+0.7%
2024$2,853+5.4%
2023$2,706+3.2%
2022$2,621+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4098, Page 7144

Property Built

Built

Year Built: 1968