Skip to content

56 W Almond StVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block3603
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage934
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
25%
Improvement Value:$73,000
75%
Total Assessment$97,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,108+0.7%
2024$3,087+5.0%
2023$2,941+2.9%
2022$2,857+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft934DeedBook 4142, Page 244Recorded6/8/2016

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 2857, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1962