Skip to content

1012 Hamilton DrVineland, NJ 08360

Built 1918

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Dec 26, 2001

Property Information

Block2305
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,836
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
18%
Improvement Value:$106,700
82%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,142+0.7%
2024$4,115+5.0%
2023$3,920+2.9%
2022$3,808+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 2578, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1918