Skip to content

712 E Quince StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Jan 10, 1996

Property Information

Block4106
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2S-B-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,860
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
15%
Improvement Value:$92,100
85%
Total Assessment$108,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,467+0.7%
2024$3,445+5.0%
2023$3,281+2.9%
2022$3,188+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2157, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1920