Skip to content

518 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1939

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block2308
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage910
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
21%
Improvement Value:$111,600
79%
Total Assessment$141,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,499+0.7%
2024$4,469+5.0%
2023$4,257+2.9%
2022$4,136+21.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft910DeedBook 4276, Page 8919Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$160,500
Sq Ft910DeedBook 4190, Page 8890Recorded2/20/2020

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4033, Page 8515

Property Built

Built

Year Built: 1939