Skip to content

522 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1947

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block2308
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,985
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
14%
Improvement Value:$178,000
86%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,591+0.7%
2024$6,547+5.0%
2023$6,237+2.9%
2022$6,059+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,985DeedBook 4225, Page 6574Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,985DeedBook 4172, Page 2181Recorded10/17/2018

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 4090, Page 2024

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 1424, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1947