Skip to content

508 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block2308
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F-X- -,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,232
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
17%
Improvement Value:$145,000
83%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,562+0.7%
2024$5,526+5.0%
2023$5,264+2.9%
2022$5,113+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$236,000
Sq Ft1,232DeedBook 4262, Page 7587Recorded11/6/2024

Property Sale

Sale
$131,250

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 4113, Page 5615Recorded1/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955