Skip to content

1029 Cambridge PlVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block2311
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,652
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
18%
Improvement Value:$146,300
82%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,680+0.7%
2024$5,643+5.0%
2023$5,375+2.9%
2022$5,222+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000
Sq Ft1,652DeedBook 4221, Page 5080Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 4000, Page 2562

Property Built

Built

Year Built: 1950