Skip to content

1007 Cambridge PlVineland, NJ 08360

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block2311
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,260
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
18%
Improvement Value:$118,500
82%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,601+0.7%
2024$4,571+5.0%
2023$4,354+2.9%
2022$4,230+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$57,325

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 4113, Page 5245Recorded1/14/2014

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 4001, Page 8993

Property Built

Built

Year Built: 1926