Skip to content

1011 Cambridge PlVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 20, 2014

Property Information

Block2311
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage482
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
41%
Improvement Value:$37,900
59%
Total Assessment$63,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,035+0.7%
2024$2,021+5.0%
2023$1,925+2.9%
2022$1,870+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft482DeedBook 4119, Page 9630Recorded8/12/2014

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4013, Page 5098

Property Built

Built

Year Built: 1950