Skip to content

525 Gilmore StVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 1994

Property Information

Block2312
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,034
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
27%
Improvement Value:$66,500
73%
Total Assessment$90,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,882+0.7%
2024$2,863+5.0%
2023$2,727+2.9%
2022$2,649+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950