Skip to content

537 Harvard StVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block2313
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,254
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
24%
Improvement Value:$76,900
76%
Total Assessment$101,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,222+0.7%
2024$3,201+5.0%
2023$3,049+2.9%
2022$2,962+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,254DeedBook 4215, Page 2771Recorded9/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915