Skip to content

520 Gilmore StVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block2313
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,395
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
20%
Improvement Value:$93,500
80%
Total Assessment$117,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,741+0.7%
2024$3,717+5.0%
2023$3,540+2.9%
2022$3,439+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 2773, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1915