Skip to content

807 BroadwayVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block2332
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0023

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,152
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
22%
Improvement Value:$99,700
78%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,082+0.7%
2024$4,055+5.0%
2023$3,863+2.9%
2022$3,752+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,152DeedBook 4227, Page 9592Recorded6/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950