Skip to content

225 Yelkca AveVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block2223
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,160
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
19%
Improvement Value:$103,300
81%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,076+0.7%
2024$4,049+5.0%
2023$3,857+5.0%
2022$3,673+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$255,000
Sq Ft1,160DeedBook 4235, Page 1821Recorded11/18/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1955