Skip to content

728 E Oxford StVineland, NJ 08360

Built 1907

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 2, 2019

Property Information

Block2332
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,496
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,900
17%
Improvement Value:$114,200
83%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,397+0.7%
2024$4,368+5.0%
2023$4,161+2.9%
2022$4,042+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 4182, Page 174Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 2683, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1907