Skip to content

724 E Oxford StVineland, NJ 08360

Built 1931

Last Sale Price
$148,400
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block2332
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,353
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
17%
Improvement Value:$118,600
83%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,550+0.7%
2024$4,520+5.0%
2023$4,306+2.9%
2022$4,183+5.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$148,400
Sq Ft1,353DeedBook 4192, Page 7445Recorded4/8/2020

Property Sale

Sale
$46,000

From:

To:

Sq Ft1,353DeedBook 4181, Page 896Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 1199, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1931