Skip to content

597 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2017

Property Information

Block2401
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,332
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
20%
Improvement Value:$116,200
80%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,639+0.7%
2024$4,608+5.0%
2023$4,390+2.9%
2022$4,265+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,900
DeedBook 1191, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1961