Skip to content

507 Clarendon AveVineland, NJ 08360

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block2308
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,340
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
20%
Improvement Value:$123,200
80%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,926+0.7%
2024$4,893+9.0%
2023$4,489+2.9%
2022$4,361+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4069, Page 9419

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 1640, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1959