Skip to content

1156 Mayfair CtVineland, NJ 08360

Built 1966

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 27, 2019

Property Information

Block2402
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
21%
Improvement Value:$111,000
79%
Total Assessment$140,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,474+0.7%
2024$4,444+5.0%
2023$4,233+2.9%
2022$4,112+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,248DeedBook 4187, Page 6534Recorded11/29/2019

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4086, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1966