Skip to content

1100 Sharp RdVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 26, 2013

Property Information

Block2402
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,878
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
15%
Improvement Value:$181,000
85%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,791+0.7%
2024$6,747+5.0%
2023$6,427-13.3%
2022$7,414+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,878DeedBook 4109, Page 33Recorded9/4/2013

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2503, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1989