Skip to content

1198 Mayfair CtVineland, NJ 08360

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 4, 2016

Property Information

Block2402
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,872
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
17%
Improvement Value:$144,700
83%
Total Assessment$174,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,300+0.7%
2024$5,263+5.2%
2023$5,002+3.1%
2022$4,852+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2561, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1968