Skip to content

950 N Main RdVineland, NJ 08360

Built 1961
Commercial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block2405
Lot601
QualifierC0002
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description1S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
16%
Improvement Value:$470,600
84%
Total Assessment$561,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,888+0.7%
2024$17,770+5.0%
2023$16,927+2.9%
2022$16,444+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2577, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1961